Sun Star - Cagayan de Oro | Llavore, Cortes stamp class in Valencia leg


Lynde Salgados | January 20, 2015

CAGAYAN de Oro’s Janelle Carmela Llavore and Lanao Norte’s Brent Signmond Cortes led the winners of the 2015 Cebuana Lhuillier Age Group Tennis Tournament held last Jan. 9-12 at the Tri-Clay Club in Valencia City, Bukidnon.

Organizer Mario Inguito Craiz said the Valencia City tourney, which is a group 3 event sanctioned by the Philippine Tennis Association (PTA), served as the first leg of the Dunlop Sport-backed 2015 series in Mindanao.

“Like in the past, we have a series of Cebuana Lhuillier junior tennis events in Mindanao. But after Valencia, our next leg which is a group 2 event will be on Jan. 23-26 at the citigreen tennis resort in Cebu City,” the Cagayan de Oro-based ITF-licensed Craiz told Sun.Star Cagayan de Oro.

One of Cagayan de Oro’s top lady netters today, Llavore overpowered Nicole Ann Bautista of Davao City in the finals to bring home the premier 18-under girls’ crown.

Last year’s most consistent winner in the unisex 10-under, Cortes returned in Valencia City this time defeating Ferbin Robeniol of Malaybalay City, Bukidnon for the 12-under boys diadem.

It was also a great improvement from last year, according to Craiz, as the number of participants almost doubled up with a total of 95 entries.

Here’s the complete results of Valencia City leg:

10 years & under (unisex)
Champion: Nash Agustines (Oroquieta City)
Runner-up: Andre Kenny Sing (Davao City)

12 years & under (Boys)
Champion: Brent Signmond Cortes (Tubod, Lanao del Norte)
Runner-up: Fervin Robeniol (Malaybalay City, Bukidnon)

12 years & under (Girls)
Champion: Sydney Ezra Enriquez (Salug, Zamboanga del Norte)
Runner-up: Theresa Claire Nacito (Davao City)

14 years & under (Boys)
Champion: Vic Yoesef Aguilar (Tubod, Lanao del Norte)
Runner-up: John Steven Sonsona (Tubod, Lanao del Norte)

14 years & under (Girls)
Champion: Sydney Ezra Enriquez (Salug, Zamboanga del Norte)
Runner-up: Gennifer Lysandra Pagente (CDO)

16 years & under (Boys)
Champion: Mark Ivan Malinis (Maramag, Bukidnon)
Runner-up: Matt Steve Palasan (CDO)

16 years & under (Girls)
Champion: Nicole Ann Bautista (Davao City)
Runner-up: Mary Aubrey Calma (CDO)

18 years & under (Boys)
Champion: Carl Ubalde (Claveria, Misamis Oriental)
Runner-up: Auden Aaron Paduganan (Tagoloan, Misamis Oriental)

18 years & under (Girls)
Champion: Janelle Carmela Llavore (CDO)
Runner-up: Nicole Ann Bautista (Davao City)

2014 Oro Juniors Tennis Tournament

10 years & under (unisex-Novice)
Champion: RJ Penalosa (Surigao City)
Runner-up: Beejay Macalos (Tandag, Surigao del Sur)

10 years & under (unisex)
Champion: Rupert Ohrelle Tortal (Surigao City)
Runner-up: Renzo Macalos (Tandag, Surigao del Sur)

12 years & under (Boys)
Champion: Brent Signmond Cortes (Tubod, Lanao del Norte)
Runner-up: Harvey Madridano (Laguindingan, Misamis Oriental)

12 years & under (Girls)
Champion: Sydney Ezra Enriquez (Salug, Zamboanga del Norte)
Runner-up: Farrah Kris Caroline Emata (Balingasag, Mis. Oriental)

14 years & under (Boys)
Champion: Jose Maria Pague (Buug, Zamboanga Sibugay)
Runner-up: John Steven Sonsona (Tubod, Lanao del Norte)

14 years & under (Girls)
Champion: Janmarie Anghag (Ozamiz City)
Runner-up: Sydney Ezra Enriquez (Salug, Zamboanga del Norte)

16 years & under (Boys)
Champion: Jose Maria Pague (Buug, Zamboanga Sibugay)
Runner-up: Fahd Kenneth Banico (Siquijor, Siquijor)

16 years & under (Girls)
Champion: Mary Aubrey Calma (CDO)
Runner-up: Anjelica Devi Mosqueda (CDO)

18 years & under (Boys)
Champion: Dave Sebastian Mosqueda (CDO)
Runner-up: Fahd Kenneth Banico (Siquijor, Siquijor)

18 years & under (Girls)
Champion: Janelle Carmela Llavore (CDO)
Runner-up: Anjelica Devi Mosqueda (CDO)

Source: Sun Star - Cagayan de Oro